Radek Nečas chtěl na velikonoční pondělí vzít synka poprvé na pomlázku. Leč basketbaloví fanoušci mínili jinak. Prohlasovali jej až do základu týmu Mazáků pro All-Star Game Kooperativa NBL, která se uskuteční právě ve sváteční pondělí 28. března v Ústí nad Labem. „Budu si muset vzít pomlázku s sebou,“ nadhodil pardubický pilíř, který obdržel 15. nejvyšší počet hlasů ze všech hráčů ligy.

 

Spolu s ním bude pod košem v základu Mazáků děčínský Jakub Houška, na perimetru pak další Válečník Luboš Stria, druhý Čech v NBA Jiří Welsch z Nymburka a domácí „sluneťan“ Michal Čarnecký, který získal vůbec největší počet hlasů.

 

Tým Mazáků, vedený koučem Nymburka Ronenem Ginzburgem, dále doplní kolínský rozehrávač Jimmie Hunt, na křídlech jeho spoluhráč Bojan Bakič, prostějovský Pavel Slezák a brněnský Michal Křemen. Pod košem budou operovat lídr ligy v užitečnosti Nicchaeus Doaks ze Svitav, dále pardubický „dunker“ Kamil Švrdlík a opavská stálice Jakub Blažek.

 

Mazáky loni táhl MVP exhibice Corey Muirhead, který po sezoně řekl profi kariéře sbohem, ke sladkému vítězství. Soupeři, skrývající se i letos pod názvem Mladé pušky, tedy musí cílit na vendetu.  

 

„Je to tak, Mazákům to chceme vrátit,“ jednoznačně prohlásil dirigent základní pětky Mladých pušek Tomáš Vyoral. „Loni jsme k tomu přistoupili na začátku hodně vlažně, a i když jsme postupem času taky přidávali pod kotel, skore nám ujelo moc a na konci už jsme to nedohnali. Tentokrát si dáme větší pozor,“ varuje soupeře lídr ligových vicemistrů z Děčína.

 

Vyoral uznává, že na straně Mazáků může být větší zkušenost a třeba i lepší péče o míč, jeho tým se to ale chystá vynahradit větší bojovností a běhavostí. „V základu máme výborné kluky a budeme mít kvalitní tým. Divákům předvedeme dobrou zábavu a určitě máme na to Mazáky porazit.“

 

Děčínský dirigent bude mít v základu k ruce spoluhráče Tomáše Pomikálka a také prostějovského Lukáše Palyzu, pod košem pak bude nabíjet ústeckému letci Ladislavu Peckovi a smečaři z Prostějova Brettu Roseboroovi. 

 

Na střídačce Mladých pušek, jež bude řídit kormidelník Děčína Pavel Budínský, budou připraveni rozehrávači a křídla Jakub Šiřina (Opava), Brison White (Jindřichův Hradec), Chasson Randle, Vojtěch Hruban (oba Nymburk), top skórer ligy Luka Igrutinovič (Ostrava) a pardubický super atlet Lamb Autrey. Zpod koše pak tým bude jistit průbojný tank z USK Igor Josipovič.

 

Zajímavostí All-Star Game je fakt, že hned 9 z 10 mužů v základních pěticích tvoří Češi. „Fanoušci takto rozhodli. Ještě jsou tu ale donominace na zbývajících 7 míst, aby došlo i na exhibiční kousky,“ zavtipkoval Radek Nečas, který ale hned dodává, že i „bílí muži umějí skákat“.

 

„Dokonce možná, až budou na hřišti Češi proti Čechům, bude to mít větší náboj. Zároveň se ale těším na show, kterou předvedou hráči jako Lamb Autrey, Brison White a další,“ nadhazuje veterán směrem k loňským i letošním „leteckým“ účastníkům All-Star Game.

 

Nečas také se svérázem jemu vlastním přistoupil k osobní volbě nejlepší pětky ligy: „Zaprvé musím říct, že by byla stoprocentně beze mě. Na rozehru bych dal Kubu Šiřinu, na křídlo bych za normálních okolností nominoval Jirku Welsche, který by ale taky rád na pomlázku, tak půjdu s Lambem Autreym a Lukášem Palyzou a dolů bych povolal Kamila Švrdlíka a pak Benďáka (Petra Bendu). To není rodinný typ, na Velikonoce nic nevymyslí, tak by tam měl být.“ 

 

A zajímavá byla i Nečasova volba do soutěže smečařů: „V každém případě bych chtěl vidět zarazit Benďáka. Pak by tam musel být Lamb Autrey od nás z Pardubic, který rozhodně má co nabídnout. Co ho můžu vídat při trénincích, tak si pořád něco zkouší a vždycky tam něco „smékne“. A zajímavé kousky by předvedl i spoluhráč Kamča Švrdlík, který má dunk skoro každý zápas.“  

 

Mezi 10 borci v základních pětkách nejde přehlédnout 4 zástupce děčínských Válečníků. „Naše základna fanoušků je v Česku nejlepší, možná ještě s Nymburkem. Fanoušci za námi hodně stojí a díky nim jsme i v základu All-Star Game, takže touto cestou jim děkuju,“ pochvaluje si armádu příznivců Tomáš Vyoral, aktuálně 10. nejužitečnější hráč NBL. 

 

I on by při úspěchu svého týmu kvitoval prémii, jíž jsou letos luxusní hodinky Lotus pro každého člena vítězného celku. „Vzal bych si je pak i na trénink, ale jen proto, abych vyprovokoval ty starší, kteří je nevyhráli,“ říká se šibalskou jiskrou v oku děčínský playmaker, a to směrem ke starším kolegům Houškovi se Striou.

 

To Radek Nečas ještě nemá rozmyšleno, co by s případnou výhrou udělal. Důvod?

 

„Řídím se podle slunce, takže hodinky nepotřebuju. Uvidím ale, jak s případnou prémií naložím.“

 

Sestavy pro All-Star Game Kooperativa NBL 2016

(tučně jsou vyznačeni hráči základních pětek, zvolení fanoušky)

 

Mazáci
(kouč Ronen Ginzburg)

 

Rozehrávači
Michal Čarnecký (SLUNETA Ústí nad Labem)
Jimmie Hunt (BC Geosan Kolín)

 

Křídla
Jiří Welsch (ČEZ Basketball Nymburk)
Luboš Stria (BK ARMEX Děčín)

Bojan Bakič (BC GEOSAN Kolín)

Pavel Bosák (SLUNETA Ústí nad Labem)
Pavel Slezák (ARIETE Prostějov)
Michal Křemen (mmcité Brno)

 

Podkošoví
Jakub Houška (BK ARMEX Děčín) - zraněn
Radek Nečas (BK JIP Pardubice)

Nicchaeus Doaks (BOHEMILK Tuři Svitavy)
Kamil Švrdlík (BK JIP Pardubice)
Jakub Blažek (BK Opava)

 

 

Mladé pušky
(kouč Pavel Budínský)

 

Rozehrávači
Tomáš Vyoral (BK ARMEX Děčín)
Jakub Šiřina (BK Opava)
Brison White (Lions Jindřichův Hradec)

 

Křídla
Lukáš Palyza (Ariete Prostějov)
Tomáš Pomikálek (BK ARMEX Děčín)

Chasson Randle (ČEZ Basketball Nymburk)
Vojtěch Hruban (ČEZ Basketball Nymburk)
Luka Igrutinovič (NH Ostrava)
Lamb Autrey (BK JIP Pardubice)

 

Podkošoví
Ladislav Pecka (SLUNETA Ústí nad Labem)
Brett Roseboro (ARIETE Prostějov)

Igor Josipovič (USK Praha)